Najważniejsze informacje na temat rozplenicy japońskiej

Trawy ozdobne na dobre zadomowiły się w ogrodach. Współgrają z innymi roślinami lub też zachwycają pojedynczymi nasadzeniami. Niższe gatunki wydzielają rabatki, podczas gdy wysokie mogą pełnić funkcję żywopłotu lub stanowić tło w kompozycjach piętrowych. Wśród traw ozdobnych dużą popularnością cieszy się rozplenica japońska, należąca do średnich gatunków. Poznaj najważniejsze informacje na jej temat.

Jak wygląda rozplenica japońska?

Rozplenica japońska zwana również piórkową to trawa, którą wyróżniają piękne źdźbła w różnych odcieniach – od soczystej zieleni po czerwień i brąz. Przywędrowała do nas ze wschodniej Azji i Australii, szturmem zdobywając europejskie ogrody. Jej popularność wynika z faktu, że jest niezwykle dekoracyjna. Tworzy gęste, regularne kępy dorastające do 80 cm wysokości. Liście, które najintensywniej pojawiają się w drugiej połowie lata, rozkładają się równomiernie po wszystkich stronach rośliny. Dużym walorem są także puszyste kwiatostany, pojawiające się we wrześniu i październiku.

Rozplenica japońska, jak większość traw ozdobnych, dobrze wygląda zarówno latem oraz jesienią, jak i zimą. Uschnięte kwiatostany warto zostawić do kolejnego sezonu i ściąć dopiero wczesną wiosną. Dzięki temu będą kontrastowały ze śnieżną aurą, dodając ogrodowi dużo uroku. Ponadto idealnie sprawdzą się do suchych bukietów.

Popularne odmiany rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska występuje w bardzo wielu odmianach. Z pewnością warto wymienić jednak dwie z nich, które cieszą się największą popularnością.

Pierwsza to rozplenica Black Beauty, która może dorastać nawet do metra wysokości. O jej walorach świadczy bardzo ciekawa kolorystyka. Na początku kwitnienia kwiatostany przybierają popielate i brunatne odcienie, by z biegiem czasu przebarwić się na intensywny fiolet i szarość. Na tym jednak nie koniec, ponieważ jesienią liście zdobią ogród nasyconymi barwami żółci i czerwieni.

Ciekawa kolorystycznie jest także druga popularna odmiana – rozplenica Cassian Pennisetum. Ta z kolei wyróżnia się srebrzysto-białymi kłosami, które wraz z końcem wiosny stopniowo przybierają jasnożółty i czerwony kolor.

Jak wygląda uprawa rozplenicy japońskiej?

Rozplenica japońska to dobry wybór dla osób, którym zależy na szybkich efektach bez wysiłku. Niezależnie od odmiany, najlepiej rośnie ona na stanowiskach o dużej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Dobrze czuje się także w przepuszczalnej glebie, bogatej w składniki odżywcze i utrzymującej odpowiednią wilgotność. Jeśli zapewni się jej takie warunki, będzie rosła szybko i stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu.

Podsumowując, rozplenica japońska to bardzo popularna trawa ogrodowa, która świetnie sprawdzi się sadzona w skupiskach. Nie znaczy to jednak, że nie można zdecydować się na pojedyncze nasadzenia. Wtedy roślina będą przyciągać uwagę ciekawym pokrojem i stanie się centralnym punktem aranżacji.