Rośliny domowe, które oczyszczają powietrze – jakie wybrać do swojego mieszkania?

Wśród wielu drobnych radości życia, które wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, bliski kontakt z naturą zajmuje wyjątkowe miejsce. Nie każdy ma jednak możliwość spędzania czasu na łonie natury tak często, jakby chciał. Tu z pomocą przychodzą rośliny domowe, które nie tylko ozdabiają nasze mieszkania, ale również przynoszą korzyści zdrowotne, w tym oczyszczanie powietrza. Badania NASA wykazały, że niektóre rośliny mogą skutecznie eliminować toksyny z powietrza, poprawiając jakość naszego otoczenia. Oto kilka propozycji roślin, które sprawdzą się w tej roli.

Sansewieria – tlen nawet w nocy

Sansewieria, znana również jako wężownica, to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin, idealna dla osób, które nie posiadają „ręki do kwiatów”. Co więcej, sansewieria jest jedną z nielicznych roślin, które kontynuują produkcję tlenu nawet w nocy, co sprawia, że jest idealnym wyborem do sypialni. Dodatkowo, skutecznie oczyszcza powietrze z takich związków jak benzopiren i formaldehyd.

Skrzydłokwiat – mistrz usuwania formaldehydu

Skrzydłokwiat, dzięki swoim dużym, zielonym liściom, nie tylko jest piękną dekoracją, ale także potężnym oczyszczaczem powietrza. Jest szczególnie skuteczny w usuwaniu formaldehydu, który może być emitowany przez meble, wykładziny czy produkty gospodarstwa domowego.

Epipremnum złociste – łatwa pielęgnacja i skuteczne oczyszczanie

Epipremnum złociste, znane również jako pothos, to kolejna roślina, która świetnie sprawdzi się w roli domowego oczyszczacza powietrza. Jest niezwykle łatwa w uprawie, toleruje nawet słabe oświetlenie i nieregularne podlewanie. Doskonale radzi sobie z usuwaniem takich zanieczyszczeń jak benzol, formaldehyd, ksylen i toluen.

Aloes – więcej niż lek na oparzenia

Aloes to roślina znana głównie z właściwości leczniczych, ale to także skuteczny filtr powietrza. Potrafi usunąć z domu szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd i benzol. Co więcej, aloes łatwo wskazuje na zbyt wysoki poziom toksyn w powietrzu – jego liście stają się brązowe, sygnalizując, że nadszedł czas, aby zadbać o lepsze oczyszczenie otoczenia.

Jak wybrać rośliny do swojego mieszkania?

Wybierając rośliny do oczyszczania powietrza w domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich właściwości filtrujące, ale także na wymagania dotyczące światła, wilgotności i sposobu pielęgnacji. Warto też pamiętać, że rośliny te, choć skuteczne, nie zastąpią regularnego wietrzenia pomieszczeń ani użycia oczyszczaczy powietrza w przypadku poważniejszych problemów z jakością powietrza.