Krety – jak rozpoznać i zapobiegać pojawieniu się ich w ogrodzie?

Kiedy nasz starannie pielęgnowany ogród nagle zostaje zbrukany kopczykami ziemi, wiemy, że mamy do czynienia z nieproszonym gościem – kretem. Te małe, podziemne stworzenia, choć mogą wydawać się urocze, potrafią wyrządzić spore szkody w naszym zielonym azylu. Jak więc rozpoznać ich obecność i co ważniejsze, jak zapobiegać ich wizytom?

Rozpoznawanie kretów

Pierwszym i najbardziej oczywistym sygnałem, że krety zawitały do naszego ogrodu, są charakterystyczne kopczyki ziemi – kretowiska. Powstają one, gdy krety kopią tunele tuż pod powierzchnią ziemi, wywożąc na zewnątrz nadmiar wykopanej ziemi. Innym sygnałem może być nienaturalne podnoszenie się trawnika lub grządek, co wskazuje na tunele kreta tuż pod powierzchnią.

Co na krety w ogrodzie?

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Oto kilka sposobów, które pomogą odstraszyć krety zanim zdążą zaszkodzić Twojemu ogrodowi:

  1. Używaj naturalnych repelentów – niektóre rośliny, takie jak czosnek, działają odstraszająco na krety. Sadzenie ich wokół ogrodu może pomóc w zapobieganiu.
  2. Bariery fizyczne – instalacja siatki ogrodowej na głębokości około 50 cm może skutecznie zapobiec przenikaniu kretów do Twojego ogrodu.
  3. Utrzymuj trawnik w dobrej kondycji – krety przyciągane są przez glebę bogatą w dżdżownice. Regularna aeracja i odchwaszczanie może zmniejszyć ich populację, a tym samym mniej przyciągać krety.
  4. Zastosuj ultradźwięki – na rynku dostępne są urządzenia emitujące ultradźwięki, które są niezauważalne dla ludzi, ale nieprzyjemne dla kretów.
  5. Woda – nadmierna wilgoć może odstraszać krety. Regularne podlewanie ogrodu może więc pomóc, jednak należy to robić z umiarem, aby nie zaszkodzić roślinom.

Pamiętaj, że choć krety mogą być uciążliwe, pełnią ważną rolę w ekosystemie, aerując glebę i redukując populację szkodników. Zamiast decydować się na drastyczne metody, warto spróbować bardziej humanitarnych i ekologicznych sposobów na to, jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Twój ogród może stać się oazą spokoju, wolną od niechcianych gości, jeśli zastosujesz się do powyższych rad. Dbając o równowagę natury i stosując metody zapobiegawcze, możesz cieszyć się pięknem swojego ogrodu bez obaw o niespodziewanych mieszkańców.